Ostala pića i namirnice
Pivo
Pivo, u nekim krajevima naziva se i piva, je alkoholno piće dobiveno nepotpunim vrenjem vodenog ekstrakta ječmenog (rjeđe pšeničnog) slada uz dodatak hmelja. Smatra se jednim od najstarijih alkoholnih pića u povijesti.
Pod pivom se podrazumijeva slabo alkoholno piće koje se proizvodi u procesu alkoholnog vrenja iz slada, hmelja, vode i pivskog kvasca. Voda je glavni dio napitka. Slad se dobiva od žitarica, najčešće od ječma i daje pivu sastojke ekstrakta o kojem ovisi punoća okusa i koncentracija osnovnog ekstrakta piva.
Hmelj konzervira pivo i daje mu ugodan miris i gorak ukus, dok pivski kvasac izaziva alkoholno vrenje u kome šećer prelazi u alkohol i ugljični dioksid. Pivo je potpuno prirodan i biološki uravnotežen proizvod, pa se s pravom smatra “tekućom hranom”. Energetska vrijednost jedne litre standardnog piva odgovara energetskoj vrijednosti jedne litre punomasnog mlijeka.
Prema starim iskopinama i zapisima arheolozi su utvrdili da su stari Babilonci proizvodili pivo u domaćinstvu još 7000 godina pr. Kr. Imali su 16 sorti piva, a za vrenje su koristili ječmeni šećer i pšenicu. Odande se proizvodnja piva prenijela u stari Egipat, Perziju, Grčku i druge zemlje. Egipćani su poznavali proizvodnju piva već 2000 godina pr. Kr., a Grci su, primajući civilizaciju od njih, naučili i vještinu proizvodnje piva, za njima Rimljani, pa stari Germani i onda ostale europske zemlje. U to je doba pivo proizvođeno od šećera, ali bez hmelja, tako da je dobiveni proizvod bio vrlo kisel. Tada su u pivo dodavali različite trave – pelin, lupin glog, šafran i dr. Primjena hmelja predstavlja važno otkriće i čini osnovu suvremene tehnologije piva. Hmelj se prvi put počeo koristiti u Novogorodskoj Rusiji. Usavršavanje parnog stroja vrlo se povoljno odrazilo na razvoj pivarstva. Najvažniji tehnički pronalazak predstavlja pronalazak stroja za hlađenje. Zahvaljujući najvažnijim znanstveno-tehničkim dostignućima u 19. st., stvorene su pretpostavke za pretvaranje usitnjenih poduzeća u velike pivovare.
Temperatura piva
Različiti proizvođači piva preporučuju optimalne temperature na kojima se piju njihova piva. Međutim, ovisno o vrsti, podvrsti i o sastojcima piva, mogu se dosta točno odrediti temperature na kojima pivo daje najbolju kvalitetu. Na primjer, pilsneri se služe na dosta niskim temperaturama, oko 0°C, dok većina britanskih aleova, portera i stouta na temperaturama podruma (“British Cellar Temperature”), od 5°C do 11°C, neki čak i do 13°C.
Temperatura dosta utječe na okus piva, što je hladnije, manja je i količina ugljičnog dioksida, samim tim manje je izražen okus i miris piva. Hladnije pivo utječe i na to da receptori okusa i mirisa u ustima i nosu izgube osjetljivost. Temperature na kojima se služe glavne vrste piva su:
- Pilsneri na 0°C
- Lageri od 5°C do 9°C
- Aleovi od 7°C do 11°C
- Stouti od 8°C do 13°C
- Stari aelovi na sobnoj temperaturi.
Proizvođači piva u Hrvatskoj i kontakt internetske stranice istih:
Bujska pivovara (www.bujska-pivovara.com)
Buzetska pivovara (www.bup.hr)
Carlsberg Hrvatska (www.carlsberg.hr)
Daruvarska pivovara (www.starocesko.com)
Jadra (www.jadranska-pivovara.hr)
Karlovačka pivovara (www.karlovacko.hr)
Nova runda (novarunda.com)
Osječka pivovara (www.pivovara.hr)
Pivionica (www.pivionica.hr)
Pivovara Ličanka (www.pivovara-licanka.hr)
Vukovarsko pivo (www.vukovarsko.com)
Zagrebačka pivovara (www.ozujsko.com)
Zmajska pivovara (www.zmajskapivovara.hr)
Hold’em Brewery (www.holdembrewery.hr)
Varionica craft brewery (www.varionica.com)
Domaće
svijetlo i tamno
- Karlovačko
- Ožujsko
- Osječko
- Pan
- Velebitsko
- Staro češko
- Kraft piva
Uvozno
svijetlo i tamno
- Irska: Ginness, Murphy‘s Irish Stout …
- Danska: Calsberg, Tuborg …
- Belgija: Stella Artois, Leffe …
- Nizozemska: Heineken, Bavaria …
- Češka: Pilsner, Budweiser , Staročeško…
- Meksiko: Korona, Korona Extra …
Pivo prema količini alkohola
Pivo prema kvaliteti
- Obično
- Odležano
- Odležano pasterizirano
- Export
- Specijalno
- Likeri
- Maraskino
- Triple sec
- Triple sec – Curaçao
- Apricot
- Dubonet
- Mentol
- Grand Mariner …
Maraskino
- Maraschino, Maraskino (talijanski maraschino) ime je za liker koji se proizvodi iz višnje maraske (Prumus hemaetceraus) koja je rasprostranjena uz hrvatsku obalu
- Zadarski Maraschino je originalni proizvod hrvatskog dalmatinskog podneblja i simbol gospodarske mudrosti, višestoljetnog iskustva, te marljivosti i ljubavi dalmatinskog težaka prema njegovom kršu
- Receptura autentičnog zadarskog likera stvorena je i zapisana na početku stoljeća u zadarskom Dominikanskom samostanu.
- Liker su prvi pripravili upravo ljekarnici tog zadarskog samostana i to pod imenom
“Rosolj” (od riječi “Ros solis” – “sunčana rosa”) Kasnije je nazvan MARASCHINO, budući se dobiva iz esencije zrelih plodova dalmatinske višnje maraske i lišća njezinih mladih grančica.Taj plemeniti liker finog okusa bio je u početku dostupan samo rijetkima i povlaštenima, a pripisivali su mu i ljekovita svojstva.
- Tajna okusa Maraschina mogla se početi širiti tek s pojavom prvih manufakturnih destilerija u Zadru u st.
- U stoljeću, kada se u Zadru razvija industrijska proizvodnja likera, Maraschino je krenuo u svijet i morskim putovima doplovio u sve važnije europske luke i metropole
- Uskoro je prihvaćen i omiljen na svim europskim dvorovima (bečkom, berlinskom, bavarskom, engleskom, talijanskom, belgijskom, danskom…) da bi se kasnije proširio i u SAD, Kanadu, Australiju, Južnu Ameriku, Južnoafričku uniju itd.
- Zadarski liker postaje svjetski glasovit, a prije Drugog svjetskog rata proizvode se čak 33 različite vrste tvrtki Drioli, Luxardo, Romano Vlahov i Maraschino Stampali
- U samom Zadru i njegovim kavanama na Kalelargi i Novoj rivi Maraschino se pije i nudi u bezbroj kombinacija – s ginom, rumom, tekilom, kruškovcem, vermutom.
- Maraschino određuje i okus sladoleda, slastica i voćnih kupova.
- Hrvatska turistička zajednica uvrstila je godine bocu tradicionalno opletenog Maraschina u popis autentičnih hrvatskih suvenira.
Curacao
- Curaçao (Kòrsou na papiamentu) otok je u sastavu Nizozemskih Antila u južnom dijelu Karipskog mora, ispred zapadne obale Venezuele
- Otok je samoupravno područje u sastavu Kraljevine Nizozemske.
Curacao sirup
- Sirup plave boje izrađen po uzoru na poznati liker Curacao
- Koristi se za boju i aromu pri izradi raznih koktela
Najpoznatiji domaći uvoznici i najveći proizvođači likera i sirupa
Domaći uvoznici: Maraska, Badel
Proizvođači: Marie Bizard, Monin, Hergout, Rioba, Pernod Ricard, …
Apricot
- Alkoholno piće koje se dobije kombinacijom brendija i marelica uz dodatak šećera
- U Europi sepod ovim nazivom podrazumijevaju samo pića pri čijoj se proizvodnji koristi propisana količina voća, a sadržaj alkohola im je od 20% do 25%
- U SAD termin Apricot Brandy odnosi se na aromatizirani brendi, koji mora biti baziran na brendiju od grožđa, alkoholnog sadržaja 35%.
Grand Marnier
- Grand Marnier je francuski brand likera .
- Najpoznatiji proizvod branda je Grand Marnier Cordon Rouge liker s okusom naranče koji je 1880. izradio Alexandre Marnier-Lapostolle.
- Napravljena je od mješavine konjaka, destilirane esencije gorke naranče i šećera.
- Grand Marnier Cordon Rouge sadrži 40% alkohola (70 % izvoza u Velikoj Britaniji, 80 % u SAD-u).
- Osim Cordon Rougea, Grand Marnier linija uključuje i druge likere od kojih se većina može konzumirati kao digestiv te se mogu koristiti u miješanim pićima i desertima.
- U Francuskoj je ova vrsta uporabe najpopularnija, osobito s kreps Suzette (flambirane palačinke) i crêpes au Grand Marnier.
- César Ritz (1850–1918) navodno je došao do naziva “Grand Marnier” za Marnier-Lapostolle, koji mu je zauzvrat pomogao kupiti i osnovati hotel Ritz Paris .
- Campari Group je 15. ožujka 2016. objavila prijateljsku ponudu za preuzimanje tvrtke Société des Produits Marnier Lapostolle SA, vlasnika Grand Marniera.
- Grand Marnier se puno koristi u mješanim pićima – koktelima. Neki od tih primjera su Cosmopolitan , Margarita , Sangria , Sidecar , Dirty Harry, Grand Mimosa , B-52 , Grand Marnier Smash, Grand Smash, The Smash Marnier, Krvavi razbiti, Makedon Marnier, Ace Marnier Smash, Frosty Smash, Smash, Grand Hound, The Blood Pug, Clarke, The Nogley i Grand Marnier Fireball.
- U mnogim miješanim pićima, kao što su Cosmo i Margarita, može se koristiti kao alternativa Cointreau ili triple secu .
Mentol liker
- Proizvodi se na bazi metvice ili mente, zelene je boje, izrazito osvježavajućeg okusa
- C10H19OH (mentol) terpenski ciklički alkohol bijele boje
- Nalazi se u eteričnom ulju paprene metvice
- Koristi se za proizvodnju mentol likera, a ima i široku primjenu u farmaceutskoj industriji, te u proizvodnji slatkiša
Bezalkoholna pića
Coca-Cola
- Coca-Cola je bezalkoholno piće od biljnih ekstrakata
- Najpoznatije je piće, a ujedno i druga najpoznatija riječ na svijetu – odmah poslije riječi OK.
- Izumljena je svibnja 1886. godine, a autor je dr. John Pemberton
- Njezina je formula jedna od najvećih svjetskih tajni.
- Drugo ime Coca-Cole je “Coke”
- To je u isto vrijeme i jedan od razloga što je Atlanta dobila organizaciju Olimpijskih igara 1996. godine. Na stogodišnjicu moderne povijesti ovih igara, a istovremeno i stogodišnjicu Coca-Cole.
- Coca-Cola je danas nakon više od sto godina postojanja jedan od najpoznatijih svjetskih brandova.
KRATKA POVIJEST
- svibnja u jednom američkom dvorištu grada Atlante, farmaceut dr. John Pemberton kuhao je u svom bakrenom loncu kopiju francuskog vina zvanog kola, pri čemu je napravio Coca-Colu, ali koja nije bila gazirana
- Uskoro je saznao da, kako bi piće bilo gazirano, treba dodati ugljični dioksid
- No, kola je propala zbog nedostatka novca, pa je zbog toga John Pemberton objavio u lokalnim novinama da traži suradnika koji će mu dati 2000 USD za rad, ali tvrtka je propala
- Nije poznato koliko, ali je sigurno da The Coca-Cola Company potrošila jako puno novca u marketinške svrhe
- Primjer tomu je čak i njihov prvi film – Tvornica radosti koji je premijerno prikazan godine, a u Hrvatsku stigao je na početku 2008. godine.
Sastav ?
- Sva bezalkoholna gazirana pića na svijetu imaju približno istu formulu: 90% vode i 10% šećera
- Voda i šećer su osnovni sastojci i Coca-Cole, kojima se dodaje ugljični dioksid, karamel, ortofosforna kiselina, prirodne arome i kofein …
Coca-Cola u Hrvatskoj
- Coca-Cola je godine počela s proizvodnjom i distribucijom u Zagrebačkoj
Sachsovoj ulici
- U Solinu se godine otvara linija negaziranih sokova u kartonskoj ambalaži, a 1999. godine linija negaziranih sokova u staklenim nepovratnim bočicama.
Fanta
- Fanta je popularno gazirano bezalkoholno piće koje proizvodi američka tvrtka The Coca-Cola Company
- Od ima svoj zaštitni znak
- Od sličnih pića tu je cola
- Piće postoji od 1940
- Okus ovog pića može biti različit pa postoji čak preko 70 okusa koji su dostupni u nekim zemljama (ananas, jabuka, grožđe )
- Proizvodi se u pedesetak zemalja svijeta među kojima je i Hrvatska
Sprite
- Sprite je popularno gazirano bezalkoholno piće na bazi limuna i limete, koje proizvodi američka tvrtka The Coca-Cola Company
- Od sličnih pića tu je cola
- Sprite je vrlo sličan 7 Upu, Sierra Mistu, Mountain Dewu i Fanti
- Prvi se put pojavljuje na američkom tržištu godine kao uvoz iz Njemačke pod imenom “Fanta Klare Zitrone”
- Godine dobiva današnje ime
- Sprite se prodavao u zeleno-plavim limenkama i prozirnim zelenim bocama
- Današnje limenke su metalik boje s novim Sprite znakom
- Sprite se prodaje u preko 190 zemalja među kojima je i Hrvatska
Pepsi
- Pepsi je popularno gazirano bezalkoholno piće koje proizvodi američka tvrtka Pepsi-Cola
- Pepsi postoji u raznim vrstama
- Osnovan je godine
- Tvrtka koja ima ekskluzivno pravo na punjenje Pepsija u Hrvatskoj je Eurobev d.o.o
Prije je zastupnik bio Badel 1862
Podjela barskih mješavina prema namjeni i sastavu
- Prema količini alkohola
ALKOHOLNE BEZALKOHE
- Prema količini šećera
SUHI POLUSUI SLATKI
- Prema količini sadržaja
KRTKI DUGI
- Prema vremenu konzumiranja
APERITINI DIGESTINI
TOPLE I GORUĆE
FIZZS
- Duga hladna osvježavajuća pića
- Neki ih zbog popularnosti zovu “KRALJEVI DUGIH PIĆA”
Osnovni recept
- Do polovice šejkera napuniti ledom
- Naliti izabrano alkoholno piće prema recepturi
- Naliti sok ili sirup prema recepturi
- Dodati šećer ili šećerni sirup prema recepturi
- U neke fizeve dodaje se vrhnje bjelanjak ili žumance i sl.
FLIP
- flipovi su kratka miješana pića (do 10 cl)
- uživa ih se uglavnom između obroka radi svoje hranjivosti
- smatra ih se ženskim pićima
Osnovni recept
- do 4 kocke leda stavi se u šejker (prethodno se sastojci pripreme u posebnoj čaši)
- 5 cl alkoholnog pića
- Žumance
- ž. šećera
- Sve skupa se dobro protrese oko pola minute, izlije u flip čašu ili čašu za pjenušac, doda se slamka i brzo posluži
- Stajanjem postoji mogućnost da se piće rastavi na dijelove
EGG NOGG
- Pića slična flipovima – razlika je u tome što su po sastavu duga pića
- Pripremaju se od jaja, mlijeka, šećera i aromatičnih alkoholnih pića
- Mogu biti hladni, topli, alkoholni, bezalkoholni.
Osnovni recept (hladni)
- U šejker se stavi 2 do 3 kockice leda, 1 jaje, 2 do 3 b. ž. šećera u prahu, 1 dl mlijeka,
- 5 cl željenog pića
- Snažno protresti 2 do 3 min, istočiti u tumbler čašu od 3 dl, naribati muškatnioraščić, čokoladu ili posipati cimetom i sl
- Brzo poslužiti sa slamkom da se ne bi razdvojili sastojci u čaši kao kod flipova
Sour (saur)
- Pića slična fizevima –duga pića kiselkasta okusa i osvježavajuća.
Osnovni recept
- Šejker napuniti do polovice manjim kockama leda,
- naliti 3 cl limunovog soka,
- dodati 1 – 2 b. ž. šećernog sirupa i
- 5 cl alkoholnog pića po recepturi, snažno protresti, piće procijediti u tambler čašu, dodati nekoliko kocki voća, po potrebi doliti soda vodom, ukrasiti voćem.
- Uz piće poslužiti slamku i žličicu.
Zombie
Pića bogata i po količini i alkoholu, popularno u Americi i to uglavnom među muškarcima, poslužuje se u visokim valjkastim čašama (zombi čaše)
Osnovni recept
- šejker napuniti do polovice kockama leda
- dodati 3 cl tri vrste ruma,
- 1 b. ž. šećera u prahu,
- 1 cl apricot brendija ili triple seca,
- 3 cl soka limuna,
- 3 cl soka naranče,
- 3 cl soka ananasa, protresti 10–tak sekundi, procijediti u zombi čašu u koju treba staviti 1 -2 kocke leda, ukrasiti ploškom voća,
- poslužiti sa slamkom
Bole
- Priprema se od mladih i laganih kvalitetnih vina, može i kiselkastih s izraženom aromom, trebaju imati dosta ugljik–dioksida. Ili od pjenušaca sličnih osobina.
- Najčešća voća koja idu u bole su: jagoda; breskva; ananas; dinja; kajsija; grožđe…
- Voće mora biti svježe i zdravo – prvorazredno.
- Pića se upotrebljavaju aromatična, najčešće: likeri; biteri; vinjaci; rakije…
- Poslužuju se na temperaturi 6 – 7 ˚ C
- U posudu sa gotovom bolom ne stavlja se led
- Bole sa pjenušcem ili soda vodom ne smiju se dodatno miješati
Osnovni recept
- Voće dobro oprati i osušiti, zatim po potrebi izrezati na ploške ili kocke, izvaditi koštice, voće treba složiti u porculansku ili staklenu posudu, slaže se red voća, posipa šećerom, i tako redom dok ne potrošimo predviđeno voće i šećer.
- Posuda sa tako složenim sastojcima stavlja se u hladnjak da se ohladi od 1 do 2 sata, nakon toga se izvadi, dolije se vinom, doda se sok od polovice limuna, dolijemo liker ili rakiju prema recepturi, ponovno se stavi u frižider, odstoji još najmanje 1 sat, ako već nije u posudi za posluživanje treba se pretočiti u praktičnu posudu za posluživanje, dolije se sa cca 2 dl pjenušca, šampanjca ili soda vode, doda se zaimača i bola je spremna za posluživanje.
- Poslužuje se u posebnim širim čašama oko 2 dl, a pune se od ½ do 2/3
Poznate mješavine s vinom
Bevanda
U čašu od 2 dl naliti crno ili bijelo vino i obična hladna voda u omjeru 1:1.
Gemišt
U čašu od 2 dl nalije se 1,5 dl bijelog vina (rjeđe crnog vina) i 0,5 dl mineralne vode – gazirane
Špricer
U čašu od 2 dl nalije se 1,5 dl bijelog vina 0,5 dl soda vode Postoje i kombinacije 1 : 1 ili 2 u 3 ; 2 u 8 itd. Škropec i slično
Bambus
U čašu od 3 dl natočiti 2 dl Coca cole ili Pepsi cole, doliti 1 dl crnog vina
Miš – maš (Šiš – miš)
U čašu od 3 dl natočiti 2 dl soka fanta, nara i sl. iznad toga lagano preko hrpta žlice natočiti 1 dl crnog vina (pažnja – vino mora plivati iznad soka)
Šerbet
Bezalkoholno piće popularno u arapskim zemljama, priprema se od voćnog soka ili sirupa te svježeg voća. Neki ga greškom poistovjećuju sa sorbetom što nije isto, sorbet je vrsta polu rastopljenog sladoleda izmiješanog s alkoholnim pićem – likerom i poslužuje se u sastavu menija.
Osnovni recept
U hladni voćni sok stavi se voćni sok narezan na kockice ili ploškice, dodajemo aromatične mirodije (cimet, klinčići, naribani muškatni oraščić…), dosta meda i šećera, razblaži se hladnom vodom, prije posluživanja šerbet treba 1 sat odstajati – najbolje u frižideru.
Poslužuje se u čašama za bolu ili manjim tamblerima oko 1,5 dl, sa slamkom i žličicom.
Mješavine sa pivom
Posluživanje toplih napitaka
- Topli napitci mogu se pripremati i posluživati u restoranima, caffe-barovima, kavanama i ostalim ugostiteljskim objektima…
- Način njihove pripreme i posluživanja ovisi o vrsti ugostiteljskog objekta
- Najčešći oblik posluživanja toplih napitaka je direktno posluživanje sa konobarskog poslužavnika na stol gosta.
- U otmjenijim objektima topli napitci se poslužuju na malim poslužavnicima koji se zajedno s napitkom stavljaju na stol pred gosta.
- Od toplih napitaka u ugostiteljstvu je najizraženija prodaja napitaka od kave i čaja.
- Njihova priprema je klasična , pomoću espresso aparata ili pomoću automata.
- Kava je omiljen i veoma tražen napitak koji se priprema na više načina
- Obično se pije u prijepodnevnim i poslijepodnevnim satima, u vrijeme odmora, na radnom mjestu te nakon obroka, obično uz neki desert.
- Normativi za pripremu kave su različiti , no kod nas je uobičajeni normativ 7 grama.
- U svijetu su poznate sljedeće osnovne vrste kava: espresso kava, filter kava, perkolator kava, turska i instant kava.
Espresso kava
Pripremamo je pomoću espresso aparata, a poslužujemo je u zagrijanim šalicama, kojestavljamo na tanjurić na koji smo prethodno stavili papirnati ubrus.
Espresso kavi možemo pridodati razne dodatke kao što su hladno ili zagrijano mlijeko, mliječnu pjenu ( cappuccino ), tučeno slatko vrhnje.
Instant kava
Instant kava pakirana je u malim vrećicama od 18 grama čiji se sadržaj usipa u 100-200 mililitara vruće vode i promiješa.
Filtar kava
Priprema filtar kave slična je kao i priprema espresso kave.
Osnova je voda i vodena para zagrijana na 90-95 °C , koja prolazi kroz metalni ili papirni filtar u kojem se nalazi mljevena kava , te se izlijeva u šalicu ili vatrostalni vrč ako je u pitanju veća količina.
Filtar kava nema taloga. Poslužuje se i pije tokom cijeloga dana.Također joj možemo pridodati mlijeko, tučeno slatko vrhnje i dr.
Bečki melanž
Pomiješamo jednaku količinu kave i mlijeka, te dodamo jednu žlicu tučenog slatkog vrhnja
Corretto
Prema želji gosta u espresso kavu ulijemo 1 do 1,5 centilitar nekog jakog alkoholnog pića.
To može biti rakija, sambuca, vinjak i sl.
Turska kava
Priprema se u mjedenoj ili bakrenoj posudici, poznatijom pod nazivom džezva. Kava se ukuhava u vrelu vodu, a poslužuje se u malim šalicama bez ručke tzv.
fildžanima.
Uz tursku kavu poslužuje se voda, šećer u kocki, rahatluk, slatko od grožđa… Za ispijanje ove vrste kave potrebno je izdvojiti malo više slobodnog vremena jer se ona lagano pijucka.
Čaj
Čaj je birano, mlado lišće grmolike zimzelene biljke čajevac, koje se bere, fermentira i suši. Pod istim imenom poznat je i poznati napitak pripremljen od spomenutog lišća. Čaj, kao pripremljeni napitak ima lijepu svijetložutu boju, nježan miris i okus, te osvježavajuće i okrjepljujuće djelovanje.
Napitci od čaja poslužuju se za vrijeme zajutarka, između obroka te poslije obroka . Čaj kao i ostali topli napitci moraju biti brzo posluženi kako ne bi izgubili na kvaliteti. Prilikom pripreme potrebno je pridržavati se određenih normativa, te iste posluživati u odgovarajućem posuđu.
Vrste čajeva:
- Crni čaj – najčešće u proizvodnji i upotrebi za napitak
- Briketirani čaj – vrsta čaja koji se proizvodi od zelenog i crnog čaja
- Zeleni čaj – vrsta nefermentiranog čaja zelenkaste boje
- Polufermentirani čaj – sušenjem je prekinuta fermentacija čaja
Pripremanje i posluživanje vrućih mješavina
Kuhano vino
Za pripremu kuhanog vina upotrebljavamo stolna i kvalitetna bijela, ružičasta i laganija crna vina. Uobičajeni normativ za kuhano vino je 1, 5 do 2 decilitra vina, jedna do dvije barske žlice šećera (ovisno o želji gosta i kiselosti vina), komadić cimeta, limunove korice te jedan do dva klinčića.
Grog
U posudu za kuhanje ulijemo 5 centilitara tamnog ruma, 5 centilitara vode, 2 centilitra soka od limete, 1 barsku žlicu meda ( ili šećera ), 2 klinčića i štapić cimeta. Lagano zagrijavamo da se šećer otopi, a kad piće postane vruće, procijedimo ga i ulijemo u vatrostalnu čašu.
Kuhana rakija
Kuhamo rakiju šljivovicu i lozovaču koja ne sadrži više od 25%alkohola. Ukoliko rakija ima veći postotak alkohola potrebno ju je razblažiti. Rakiju zasladimo karameliziranim šećerom ili medom. Normativ za kuhanu rakiju je 1 decilitar rakije i dvije barske žlice meda ili odgovarajuća količina karameliziranog šećera. U lončić za kuhanje stavimo rakiju i med (ili karamelizirani šećer), poklopimo i kuhamo na najvišoj temperaturi. Kad rakija prokuha ulijemo je u male vatrostalne čašice i odmah poslužimo.
Blue blazer
Ovo se piće priprema pred gostima. Za dvije osobe potrebno je 10 centilitara viskija, 2,5 centilitra triple seca, 5 centilitara tople vode, tri barske žlice meda ili šećera. Sastojke stavimo u veću džezvu i zagrijavamo do vrenja. Nastale alkoholne pare se zapale te se sadržaj prelijeva u praznu džezvu. Postupak ponavljamo nekoliko puta nastojeći da plamen kod prelijevanja bude što veći. Dok plamen još traje, postupno i pažljivo ulijevamo piće u vatrostalne čaše. Poslužujemo sa žličicom.
PITANJA ZA PROVJERU ZNANJA
- Pića se dijele u osnovne skupine koje ujedno i čine i bazu koktela, odnosno barske mješavine.
a)točno b) netočno
2. Postoji bijeli i tamni rum. Sadržaj alkohola kreće se između ________ vol % alc.
3. Vodka ili votka je žestoko alkoholno piće, najčešće bezbojno, nastalo destilacijom najčešće __________________ ili _____________________.
4. Koji je omjer GINA i TONICA u gin-tonicu?
Omjer je 1: ____
5. Odakle potječe Tequila? ________________________________________________
6. Što je starija, tequila je tamnija, dok je tek napravljena ona je neobojena.
a)točno b) netočno
7. Što znači „tequila cruda“ katkad nazvala i „poliži-srkni-posiši“?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. Što je Charentaise?
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
9. Proizvodnja cognaca datira od kraja __________ st.
10. Oznaka _________ i _________ – Reserve je namijenjena najmanje četverogodišnjem odležavanju destilata u bačvi. Oznake ________, ___________ , __________ , __________ dr. samo destilatima odležanim pet i više godina.
11. Rakija od jabuka je rađena po uzoru na čuveni francuski Calvados, nabroji neke Hrvatske proizvođače.
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
12. Prve pisane tragove o viskiju nalazimo (gdje)?
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
13. Nabroji vrste Whiskeya?
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
14. Koja je razlika između Šampanjaca i Pjenušaca?
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
15. Tko je Dom Pérignon?
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
16. Koje su dvije metode dobivanja – proizvodnje šampanjca?
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
17. Koja je zapremnina sljedećih boca za pjenušac:
Piccolo ___________ lit.
Imperial ili bouteille __________ lit.
Magnum ___________ lit.
Metuzalem ___________ lit.
18. Koji su osnovni sastojci u proizvodnji piva?
______________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
19. Napiši nekoliko domaćih piva:
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
20. Pivo prema kvaliteti dijelimo na:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
21. Maraskino (talijanski maraschino) ime je za liker koji se proizvodi iz višnje maraske (Prumus hemaetceraus) koja je rasprostranjena uz hrvatsku obalu na krajnjem jugu.
a)točno b) netočno
22. Koje je godine Hrvatska turistička zajednica uvrstila bocu tradicionalno opletenog Maracshina u popis autentičnih hrvatskih suvenira? ___________________________
23. Sirup crvene boje izrađen po uzoru na poznati liker Curacao potječe sa Antila.
a)točno b)netočno
24. Alkoholno pice koje se dobije kombinacijom brendija i marelica, uz dodatak šećera zove se ______________________________________.
25. Koje godine je izmišljena COCA Cola i tko je autor originalne formule? ___________
26. U koliko zemalja se proizvodi Fanta?
_____________________________________________________________________
27. Koje godine je osnovana Pepsi?_______________.
28. Nabroji desetak namirnica koje koristimo u pripremi barskih mješavina?
_____________________________________________________________________
________________________________________________________________________
29. Kako se dijele barske mješavine prema vremenu konzumiranja?
____________________________________________________________________
________________________________________________________________________
30. Što su FIZZ-evi?
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
31. Koja je razlika između gemišta i špricera?
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
32. Nabroji nekoliko toplih napitaka.
_____________________________________________________________________
33. Nabroji osnovne vrste čaja.
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
34. Koji je uobičajeni normativ za kuhano vino?
________________________________________________________________________